Faktai apie Daniją

Keli faktai apie Daniją

Danija (Danijos Karalystė) – vos 5,5 milijonų gyventojų turinti šalis, kurios plotas mažesnis nei Lietuvos. Danai turi savo kalbą ir ja didžiuojasi, nors čia galima ir susikalbėti angliškai, kadangi  85% jų moką anglų. Vokiečių kalba čia taip pat nesvetima, ja kalba 58% gyventojų. Danijos ekonomikoje vyrauja paslaugų sektorius, kuris užima virš 60 nuošimčių. Pramonė čia siekia 30 nuošimčių visos ekonomikos. Verta žinoti, kad vienam gyventojui per metus tenka apie 124 000 Lt bendrojo vidaus produkto, tai yra 9 šalis pasaulyje pagal šį rodiklį, kas tik patvirtina imigrantų teisingą pasirinkimą.

Šalies sostinė – Kopenhaga. Ši valstybė turi karalienę, tačiau pagrindinį šalies valdymo vairą laiko ministras pirmininkas. Danijoje gyventojų tankumas tris kartus lenkia Lietuvos, tai reiškia, kad vaikščiodami atokiame miške žmogų sutiksite tris kartus dažniau, nei Lietuvoje. Gyventojų tankumą didina imigracija, o imigraciją skatina gerai apmokamos darbo vietos. Jeigu jums mokėtų minimalų atlyginimą, už valandą gautumėte 45 Lt. Šioje šalyje yra virš 7% emigrantų. Čia yra ir mūsų šalies atstovybė – Lietuvos ambasada Danijoje, siekianti padėti mūsų tautiečiams spręsti įvairiausias bėdas.

Danija – jūros šalis. Ji turi daug salų, o ir pati šalis atrodo kaip sala. Danija – mažiausia ir piečiausia Šiaurės Europos šalis, jungianti Vidurio ir Šiaurės Europą. Danijai priklauso didžiausia pasaulyje sala – Grenlandija. Ji yra septynis kartus didesnė nei pati Danija. Svarbesnių naudingųjų iškasenų Danija neturi. Danija nuo Lietuvos nutolusi 900 km, važiuojant keliu nuo Vilniaus iki Kopenhagos reiks sukarti net 1440 km.

Oras čia dažnai lietingas, būna vėjuota, vasaromis nekaršta, žiemos ne itin šaltos. Vasarą dienomis temperatūra pakyla iki 21 laipsnio, naktimis nukrenta iki 13 laipsnių. Žiemą temperatūra svyruoja nuo -2 iki +2, aišku pasitaiko ir didesnių svyravimų. Lyja čia dažniau rudenį ir žiemą.

Lietuviai Daniją renkasi labai dažnai dėl aukšto pragyvenimo lygio, panašaus klimato, nedidelio atstumo, socialinių garantijų ir didelio valstybės dėmesio šeimai. Norint dirbti Danijoje legaliai, reikia gauti leidimą. Danai lietuvius traukia savo tvarkingumu. Danai pirmenybę teikia atvirumui ir sąžiningumui, todėl neretai gali pasirodyti nemalonūs užsieniečiams, nes neretai sako viską, ką galvoja. Tai nereiškia, kad jie grubūs ar arogantiški, tai tiesiog jų bendravimo stilius. Danai labai tolerantiški, jie visada stengiasi surasti kompromisą, o tai labai palengvina darbinius santykius. Danijoje veikia pasaulio lietuvių bendruomenė.

Keliaujant į Daniją nereikia vizos, šalis priklauso ES ir Šengeno zonai, o tai reiškia, kad prie sienos jūsų greičiausiai niekas nesustabdys ir netikrins. Bet atminkite, kad per sieną negalite vežti daugiau nei: 200 cigarečių, 10 litrų stipriųjų gėrimų, 20 litrų spirituoto vyno (pavyzdžiui, portveino ar chereso), 90 litrų vyno (iš kurio ne daugiau kaip 60 litrų putojančio vyno), 110 litrų alaus. Vežant daugiau nei 10 000 eurų, būtina muitinėje deklaruoti pinigus, t.y. užpildyti pažymą. Beje, jei vežatės raminamuosius ar psichotropinius vaistus – būtinai pasidomėkite ar jie neįtraukti į „juodąjį sąrašą“, kitaip galite turėti itin didelių bėdų.

Viena Danijos krona kainuoja apie 0,46 Lt. Danijoje minimali darbo valandos kaina yra 45 LT. Pieno litras čia kainuoja virš 3 Lt, obuolių kilogramas apie 10 Lt, bulvės 4,5 Lt, taksi kilometras apie 5,5 Lt, butelis alaus apie 4,5 Lt, dyzelio litras 4,8 Lt, 95 benzino – 5,60 Lt.  Už nuomojamą butą per mėnesį paklosite ne mažiau nei 1500-2000 Lt, tai aišku dar labai priklauso nuo pačio buto būklės, vietos, ploto. Viena Danijos krona kainuoja apie 0,46 Lt.

Didžiausias prekybos tinklas Danijoje yra NETTO. Daugiausia čia Shell ir Statoil degalinių. Danijos interneto puslapių adresai žymimi .dk galūne (Lietuvoje .lt). Šalies telefono kodas 45. Norėdami paskambinti policijai, greitajai pagalbai, ugniagesiams, surinkite numerį 112 (kaip ir Lietuvoje). Danijoje leidžiama vairuoti išgėrus, kai kraujyje yra ne daugiau nei 0,5!!!!! promilės alkoholio – tai viena tolerantiškiausių šalių išgėrusiems vairuotojams. Greitkelyje, kaip ir Lietuvoje, galite spausti pedalą iki 130 km/h vasarą ir 110 km/h žiemą, bet užmiestyje teks būti lėtesniems, čia galima važiuoti tik 80 km/h. Mieste, kaip ir daugumoje šalių, leidžiama važiuoti ne greičiau nei 50 km/h.

Tagged with: , , ,