Darbas Danijoje

Kaip rasti darbą Danijoje?

Atsidarius sienoms lietuviai suskubo laimės ieškoti palikdami Lietuvą už nugaros. Dažniausiai vykstama į Angliją, Airiją, JAV ir kitas šalis, kur anglų kalba. Gerai žinomos ir Skandinavijos šalys Norvegija, Švedija, Suomija, Danija. Šios šalys pasižymi dideliu darbo užmokesčiu, tačiau dažnai susiduriama su kalbos barjeru, dėl to lietuviai čia dažniausiai dirba nekvalifikuotą darbą arba darbą, kuriame nereikia kalbėti vietine kalba. Danija yra 9 šalis pasaulyje pagal BVP gyventojui, nenuostabu, kad čia nori rasti darbą ne tik Lietuviai. Minimalus 45 Lt/val. atlygis yra pakankamas, kad galėtum išgyventi ir pamiršti skurdą. Tačiau daugelio tikslas – ne minimalus atlyginimas, o didesnis. Kad to pasiektumėte, turite būti darbštus, stengtis išmokti vietinę kalbą, užsirekomenduoti, ieškoti pažinčių. Laikui bėgant tikrai rasite geriau apmokamą darbą. Jei esate kokios nors srities specialistas – jūs laukiamas su išskėstomis rankomis, vienintelė bėda – nemokate danų kalbos. Tačiau gerus specialistus priima ir be danų kalbos žinių, užtenka mokėti anglų ar vokiečių kalbą.

Sezoninis darbas DanijojePrieš vykdami į Daniją gerai suplanuokite kelionę, pasidomėkite darbo, gyvenimo sąlygomis, reikalavimais emigrantams. Geriausia vykti tik radus darbą arba turint pažystamų, kurie padės ieškoti. Išsiklausinėkite pažystamų apie darbo paiešką Danijoje, gal būt jie jums ką nors patars. Atsargiai žiūrėkite į Lietuvoje esančių firmų pasiūlymus įdarbinti – paieškokite internete skundų naudodamiesi Google ir pamatysite, kad yra labai daug apgautų žmonių, praradusių paskutinius pinigus ar net prasiskolinusių, kurie tikėjo, kad įmonė juos įdabins. Dažnai įmonė pagal sutartį net neprivalo jūsų įdarbinti, o tik išversti dokumentus ir padėti nuvykti į Daniją. Ten galite ilgai sėdėti be jokių pasiūlymų ir gyventi skurde, po kol jus deportuos arba pats grįšite. Keliaujant į svetimą šalį reikia turėti saugiklių – pažystamų, santaupų. Darbo Danijoje galima ieškoti ir būnant Lietuvoje – jei nors kiek suprasite danų kalbą. Žemiau esančiose nuorodose pateikėme Danijos įdarbinimo agentūrų ir darbo centrų interneto svetainių adresus, tai palengvins darbo paiešką. Danijos įdarbinimo agentūrų paslaugomis galima labiau pasitikėti, tačiau ir čia būna apgaulių. Ieškodami darbo Danijoje galite gyventi iki 6 mėnesių, bet turite pagrįsti savo buvimą, arba įrodyti, kad turite pakankamai lėšų gyventi šalyje. Tad jei per 3 mėnesius neradote darbo, jums reikia kreiptis į apskrities administraciją (statsamt) gauti leidimui gyventi, o radus jį – reikia kreiptis dėl darbo leidimo ir tik tada galėsite pradėti darbą. Leidimai gyventi ilgiau nei 3 mėnesius išduodami ir tada, jei įstojote į universitetą, turite savo verslą, turite pastovias pajamas, ne mažesnes nei minimalus atlyginimas. Jei dirbote, bet praradote darbą, užsiregistruokite vietos užimtumo tarnyboje, pirmą bedarbystės dieną, tuomet gausite bedarbio pašalpą, jei pakankamai laiko esate išdirbę.

Keliaudami į Daniją nepamirškite pasiimti paso, išsilavinimo diplomų, santuokos, vaiko liudijimų, šių dokumentų kopijų, o jie yra galimybė ir CV su vertimu į anglų, danų kalbas. Lietuvos ambasadoje galėsite gauti kai kuriuos kitus dokumentus esant reikalui (neteistumo pažymos ir pan.).

Toliau pateikiame nuorodas, naudingas ieškant darbo Danijoje:

Tagged with: , , ,